Yılbaşı Klasiği: Kaymaklı Kabak Tatlısı

Yılbaşının geldiği evde pişen yemeklerden belli olur. Hele ki sofradaki balkabağı tatlısının kokusu, dışarda yağan karın sesiyle birleşti mi… Balkabağı tatlısı her yılbaşı sofrasının klasiği, bizim soframızda da her sene balkabağının bir türü mutlaka olur. Artık klasikleşen, yıllardır değiştirmediğim bal kabağı tatlısının tarifini sizlerle paylaşıyorum.Malzemeler;1 kg Temizlenmiş Balkabağı

400 gr Toz Şeker

1 Su Bardağı Su

2 Çubuk Tarçın

Birkaç Damla Vanilya Özütü


Üzeri için;


Kaymak

Ceviz
Kabakları soyup iri parçalar olacak şekilde doğruyoruz.


Tencerenin dibine kabakların bir kısmını dizip üzerine şekeri döküyoruz. Tencereniz çok büyük değilse 1 kat kabak 1 kat şeker olacak şekilde birkaç kat yapabilirsiniz.)


Tencerenin kapağını kapatıp en az 2 saat bekletiyoruz. 4-5 saat bekletirseniz kabak iyice suyunu bırakır ve daha lezzetli olur.


Bekleyen kabakların üzerine suyunu ekleyip yüksek ateşte kaynayana kadar pişiriyoruz.

Kaynamaya başlayınca altını kısıyoruz. Kabakların üzerine vanilya, tarçın çubuklarını ekleyip kısık ateşte kabaklar yumuşayana kadar pişirmeye devam ediyoruz. Fazla pişirmemeye dikkat edin, çok pişen kabaklar dağılmaya başlarlar.


Pişirdiğimiz kabakları suyunu almadan, bir fırın tepsisine aktarıyoruz.200 derece önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar fırında pişecekler.


Bu sırada tencerede kalan şekerli suyu koyulaşıncaya kadar kaynatıyoruz.


Hazırladığımız şerbeti, fırından çıkan kabakların üzerine gezdiriyoruz.


Tatlınız soğuyunca kaymak ve cevizle servis edebilirsiniz.


Afiyet olsun.


Hayatınızı Kolaylaştıracak WMF Ürünleri©2020 Ev Kokusu Tüm Hakları Saklıdır.

Bizden Haberdar Olun