İş Stresini Azaltmak İçin Öneriler

İş ve ev şu günlerde birbirine karıştı. Ben pandemi öncesinde de sık sık evden çalışan biriydim. İşin stresini eve taşımak nedir çok iyi biliyorum. Bunu yapmamak için birkaç yöntemim ve kendime koyduğum kurallarım var.

Dinlenmen Gereken Zamanı Bil

Ben eskiden hep bu konuda sıkıntı yaşıyordum. Evde olunca tüm işleri bitirmek istiyorum. Geç saatte gelen maillere bile cevap veriyor, deadline’ına daha günler olsa da işleri hemen bitirmek istiyordum. Koltuğa kendimi atınca bilgisayarım “Hadi şunu da bitir.” der gibi göz kırpıyordu. İşte bunu yapmamalısınız. Sizden beklenen deadline’ın içindeyseniz, aslında aceleniz yoksa her işi bitirmek için uğraşmayın. Kendinize hep şunu sorun “Bu işi ofiste yapıyor olsaydım ne zaman çıkardım? O saati çok geçirmemeye çalışın. Mesailer uzayabilir, ekstra çalışanız gerekebilir. Bunlardan bahsetmiyorum. Eğer siz kendinize fazla yükleniyorsanız işleri bırakmakta güçlük çekiyorsanız o zaman sıkıntı var. İşi ne zaman bırakacağınızı da bilmeniz gerekiyor.


Stresinizi Azaltacak Homemade Aromaterapi ÜrünleriSporu İhmal Etme

İş odaklı bir düzeni olanlar bu dönemde çok sıkıntı yaşadı. Ben de eskiden öyleydim spora ya işe gitmeden ya da iş çıkışı gidiyordum. Ofise gitmek beni harekete geçirirdi. Şimdi spor salonları kapandı ve ofise gitmiyoruz. Her sabah taytını giyip yürüyüşe çıkmak zor geliyor değil mi? Dışarıya sadece açık hava yürüyüşleri için çıkabildiğimiz bu dönemde bunu da yapmamak stres seviyemizi iyice artırıyor. Günlerce evden oradan oraya hiç hava almadan, hareket etmeden çalışmak tabii gergin olmamıza neden oluyor. Sabahları ofise gidecekmiş gibi uyanın ve taytınızı giyin. İş öncesi sporun enerjinizi nasıl da artırdığını hatırlayacaksınız.Plan Yap

Çocuğunuz online eğitim alıyorsa, müşteriniz sizi ani zoom toplantılarına çağırıyorsa işler fazlasıyla karışabiliyor. Kendi işiniz için mutlaka haftalık ve günlük programlar hazırlıyorsunuzdur. Bu programlara aynı evde yaşadığınız kişileri de ekleyerek "Biraz sessiz olur musun, Zoom'dayım?” gerginliklerine, evde elinde bilgisayarla oynanan köşe kapmacalara son vermiş olursunuz.
Kendine Vakit Ayır

En önemlisi de bu. Ev aslında kendine vakit ayıracağın bir alanken işten ve telaşeden bu çoğu insan için mümkün olamıyor. Pek çok kişi için işten eve dönerken yolda geçirdiği vakit, eve yürüdüğü vakit çok kıymetli. Kendi düşüncelerinle kaldığın, belki en sevdiğin radyocuyu dinlediğin bir süre bu. Evde kendi kendine kalmakta zorlanıyorsan el işi harika bir çözüm. “Annee” diye seslenen çocuğun nakış yaptığını, tabak birleştirdiğini görüp sessizce odasına çekiliyor ve sen rengarenk ipler, mürekkepler arasında ruhunu dinlendiriyorsun.
©2020 Ev Kokusu Tüm Hakları Saklıdır.

Bizden Haberdar Olun